Samsung'a Patent Davasında Büyük Şok
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Bugüne kadar birçok patent davasıyla adı anılan Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung, Teksas’ta görülen dava sonucunda Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsüne 400 milyon dolar ödemeye mahkûm edildi. Samsung, karara itiraz edeceğini beyan etti.

 

 

 

Güney Koreli üniversite, FinFet adındaki işlemcilerin daha küçük, etkili ve güçlü olmasını sağlayan teknolojinin patentinin, Samsung, Qualcomm ve GlobalFoundires tarafından ihlal edildiği söyleyerek, Teksas’ta dava açmıştı. Bir süredir devam eden davada bugün itibarıyla jüri kararını verirken, Samsung’un 400 milyon dolarlık ödeme yapması istendi. Davalık olan Qualcomm ve GlobalFoundries ise patenti ihlal etmekten suçlu bulunmalarına rağmen herhangi bir para cezasına çarptırılmadılar.

 

Jüri başkanı tarafından yapılan açıklamayla Samsung’un patenti “bilinçli” olarak ihlal ettiği belirtildi. Verilen bilinçlilik kararının ardından hakimin verilen cezayı üç katına kadar arttırmasının önü açılırken, Samsung’un Apple davasına benzer bir sonuçla karşı karşıya kalabileceği hatırlatıldı.

 

Samsung tarafından yapılan açıklamadaysa patentin ihlal edilmesi gibi bir durumun olmadığı, davaya konu olan teknolojiyi geliştirmek için üniversiteyle birlikte çalışıldığı dile getirildi. Şirket kararla ilgili hayal kırıklığına uğradığını söylerken, “Temyiz dahil makul bir sonuç elde edene kadar bütün seçenekleri değerlendireceğiz” açıklamasında bulunuldu.

 

Kaynak: RAMAZAN TUGAY KAHRAMAN - tamindir.com

 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patentin Önemi Nedir? - Yarışma Makalesi 57
Patentin önemi? Vitrini göze hoş tutmaktır, patentin önemi… Bir mağazan var ve vitrini canlı duruyorsa müşterisi bol olur. Patentin en önemli nedeni bu olmasaydı, ülkemizdeki patent sayısını 1 milyona ulaştıracağız hedefi konmazdı zaten.
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...