İnsan bedeni üzerine bilgi ve enerji transferi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Microsoft Firması bir süre önce insan bedeni üzerine bilgi ve enerji transferi gerçekleştirecek bir teknoloji için resmen patent almıştı. Microsoft'un aldığı patent insan bedeni üzerinden bilgi ve enerji transferi gerçekleştirmeye imkan sağlıyacakmış.
Microsoft, bu patentle birlikte gerçekleştireceği projelere ilişkin olarak bir açıklama yapmazken,  
şirketin elde ettiği hakla ‘insan teninin iletkenlik özelliklerinden faydalanarak, insan vücudu etrafındaki çağrı cihazından, kişisel bilgi asistanı ve cep telefonuna pek çok elektronik cihazın bağlanmasını’ tasarladığı düşünülüyor.

Microsoft, patentle ilgili olarak son günlerde süren tartışmalara girmediğini bildirerek, şu anda ellerinde yükleme ya da geliştirme bakımından böyle bir ürün haritası olmadığını açıkladı.
Evet teknoloji her zaman gelişecektir, bunun önünde asla durulamaz. Ama konu insan bedeni olunca işler biraz değişiyor. Öncelikle etik açıdan bakmak gerekir. Henüz kullandığımız cep telefonlarının yaydığı yüksek frekanstaki radyo dalgalarının bile insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğu öne sürülürken, Microsoft firmasının amacın doğrudan insan vücudu olan bir teknolojiye patent alması düşündürücü açıkçası. Sanırım teknolojiyi deneyecekleri ülkelerin başında da biz geliyoruz. Bir canlının klonlanması tartışmasından sonra belkide en fazla tartışılacak konulardan biri olan insan vücudunda veri ve enerji transferi konusu yeterince araştırılmalı.
Kürşat Çimen 
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

YAZ KAZAN! MAKALE YARIŞMASI

Patent Ahlakı ve Terakki - Makale Yarışması 59
Patent hakkı, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkıdır. Bu hakkı gösteren belgeye de patent denir. Patent, bir buluşun, bir ürünün,  keşfedilen bir şeyin bize
Devamını oku...

 

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...