Reklam
Yoksa Hala Patentinizin Ücretini Cebinizden mi Veriyorsunuz? - Yarışma Makalesi 5
(46 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Ülkemizde sanayi, üretim ve inovasyon alanındaki gelişmeler hızla artmaktadır. Bunun sonucu olarak da yeni buluşlar yeni fikirler ortaya
 elbette çıkmaktadır.
Fakat bazı sanayicilerimiz kendi fikrini koruma konusunu ikinci planda tutarak direk üretime yönelmektedir.
Bu da piyasaya çıktığı anda taklitlerinin yapılması için izin vermek demektir. Kendi geliştirdiği ve buluşunu kendi bilgi birikimi ve deneyimi ile yaptığı ürünün taklit edilmesi demek hırsızlıktan başka bir şey değildir.

Hırsızlara karşı evimizin kapısını çıkarken nasıl kilitliyorsak kendi buluşumuzun da çalınmaması için kapımızı kilitlemeli yani koruma altına almalıyız. Fakat sanayicimizin elindeki kısıtlı mali kaynakları (ki bana göre ülkemizin en değerli kaynakları) direk üretimde kullanmayı tercih etmesi günü kurtarma mantığı ile çalışan sanayicimizin bir alışkanlığı haline gelmiş bulunmakta. Fakat artık kendi fikrinizi korumak için yaptığınız yatırımları KOSGEB ve TÜBİTAK karşılamaktadır. KOSGEB, ulusal patent ve faydalı model başvurularınız için 6.000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek verirken TÜBİTAK ulusal patent başvuruları için 3.450 TL geri ödemesiz destek vermektedir. Özellikle TÜBİTAK bu desteği çok daha kolay verebilmektedir. Çünkü TÜBİTAK'ın şartı başvuruyu yapan tüzel kişilik ise Türkiye sınırları içinde faaliyet göstermek, gerçek kişi ise T.C. vatandaşı olmak. 

KOSGEB ise Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Desteği alan işletmeler ve Stratejik Yol Haritası planı onaylanan KOBİ’ler bu desteklerden yararlanabilmektedirler ve KOSGEB patente geri ödemesiz teşvik verdiği gibi faydalı modele de vermektedir. Her ne kadar KOSGEB’ in fikrinizi korumanız için verdiği teşvikten faydalanmanızın şartı projenizin onaylanması olarak görünse de TÜBİTAK patent başvurularına kolaylıkla teşvik vermektedir. Bu yüzden artık yaptığımız yenilikleri piyasaya açmadan önce korumak çok daha kolay ve maliyeti neredeyse sıfıra çekmektedir. Bu kadar destekten faydalanmak ve fikrimizi koruyarak buluşumuz ile piyasada tek el olmak firmamız için getirisi çok büyük olabilmektedir. En azından kendi kapınızı kilitlemeniz için bütün şartlar hazırlanmaktadır. Fikriniz kilidiniz patentiniz anahtarınız olsun ve kendinizi hırsızlardan koruyun.

Yazar: Onur DİLMAÇ
 
Gazete lan Vermek iin  tklaynz

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap

Patentle Kazanmak KitabI ÇIKTI!

SIKÇA SORULANLAR

Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?
Uluslararası marka tescilinin de koruma süresi on yıldır. Uluslararası Büro, marka sahibine veya vekilin uluslararası koruma süresinin bitiminden önceki altı ay içinde bir hatırlatma yaparak sürenin bitmekte oludğunu bildirir.
 
Madrid Sisteminden Kimler Yararlanabilir?
Uluslararası başvuru; Madrid Protokolü’ne taraf olan bir ülkede gerçek ve etkin sınai veya ticari bir kuruluşu olan veya o ülkede yerleşik olan veya o ülkenin tabiyetinde olan bir gerçek veya tüzel kişi tarafından yapılabilir. Uluslararası tescilin sağlanabilmesi için
Devamını oku...